From John Adams to United States Senate, 16 July 1798
United States July 16. 1798
Gentlemen of the Senate
I nominate the following Persons to be Commissioners under an Act of Congress passed in the present session to provide for the valuation of Lands and Houses and for the Enumeration of Slaves. Those Gentlemen whose Names have Asterisks before them are intended for first Commissioners
New Hampshire* | 1st Division. | Nathaniel Gilman... | Exeter |
2d Do. | Joseph Badger Junr... | Gilmantown | |
3d Do. | Joshua Atherton... | Amherst | |
4th Do. | John Bellows... | Walpole | |
5th Do. | David Hough... | Lebanon | |
Massachusetts | 1st. Division | Nathaniel Dummer... | Hallowell |
2d. Do | Nathaniel Wells... | Wells | |
3d. Do. | Nathan Dane... | Beverley | |
* | 4th. Do | Thomas Dawes... | Boston |
5th. Do. | Eleazer Brooks... | Lincoln | |
6th. Do. | Beza Hayward... | Bridgewater | |
7th. Do. | Joseph Allen... | Worcester | |
8th. Do. | Abel Whitney... | Westfield | |
9th. Do. | William Bacon... | Sheffield | |
Rhode Island. | 1st. Division. | John L. Boss of | Newport |
2d. Do. | Elisha R. Potter... | South Kingston | |
* | 3d. Do. | John Dorrance... | Providence |
Connecticut* | 1st. Division. | Andrew Kingsbury of | Hartford |
2d. Do. | Epaphroditus Champion.. | East Haddam | |
3d. Do. | Shubael Abbee... | Windham | |
4th. Do. | William Heron... | Reading | |
5th. Do. | Julius Deming... | Litchfield | |
Vermont* | 1st. Division. | Jonathan Hunt of | Kinsdale |
2d. Do. | Elijah Dewy.. | Bennington | |
3d. Do. | James Whitelaw... | Ryegate | |
4th. Do. | Jonathan Spafford.. | Williston | |
5th. Do. | Ebenezer Crafts.. | Crafstbury | |
New York | 1st. Division | Selah Strong of | Brookhaven |
* | 2d. Do. | James Watson | New York |
3d. Do | Samuel Haight | Cortlandtown | |
4th. Do | Peter Cantine Junr. | Rhinebeck | |
5th. Do | Stephen N. Bayard.. | Schenectady | |
6th. Do. | James Gordon.. | Ballstown | |
7th. Do | Charles Newkirk.. | Palatine | |
8th. Do. | Moss Kent.. | Cooperstown | |
9th. Do | Comfort Tyler. | Manlius | |
New Jersey. | 1st. Division. | Peter Vredenburgh Junr. of | Brunswick |
2d. Do. | David Ford... | Morristown | |
* | 3d. Do. | Jonathan Rhea.. | Trenton |
4th. Do. | John Black... | Burlington | |
5th. Do. | John Blackwood | Gloucester County | |
Pennsylvania | 1st. Division. | Israel Whelen of | Philadelphia |
2d. Do. | Paul Zantzinger.. | Lancaster County | |
3d. Do | Seth Chapman.. | Montgomery County | |
* | 4th. Do. | Collinson Read... | Reading |
5th. Do. | Jacob Eyerly Junr. | Northampton County | |
6th. Do. | Michael Shmyser. | York County | |
7th. Do. | Thomas Grant | Northumberland Cty. | |
8th. Do. | Samuel Davidson. | Bedford County | |
9th. Do. | Isaac Jenkinson | Washington Cty. | |
Delaware | 1st. Division. | Joseph Israel of | Christiana bridge |
2d. Do. | Andrew Barratt. | Kent County | |
* | 3d. Do. | Isaac Cooper. | Sussex County |
Maryland | 1st. Division. | Benjamin Douglass of | NewPort |
2d. Do. | Thomas Turner... | Georgetown | |
3d. Do. | Robert Gorsuch... | Baltimore | |
* | 4th. Do. | Upton Sherridine.. | Frederick County |
5th. Do. | William Ward.. | Cecil County | |
6th. Do. | Geroge Finley.. | Queen Anne’s County | |
7th. Do. | John Gale. | Somerset County | |
Virginia | 1st. Division | David Stephenson of | Augusta County |
2d. Do. | John Haymond.. | Harrison County | |
3d. Do. | James Breckenridge | Botetourt County | |
4th. Do. | William Leftwich | Bedford County | |
5th. Do. | Jacob Moreton.. | Charlotte | |
6th. Do. | William Massenburg.. | Sussex County | |
7th. Do. | William Salter.. | Surry Cty. | |
* | 8th. Do. | Thomas Tinsley | Hanover Cty. |
9th. Do. | Nathaniel Burwell. | King Wm. County | |
10th. Do. | William Payne.. | Fairfax Cty. | |
11th. Do. | George Divers.. | Albermarle Cty. | |
Kentucky | 1st. Division. | James French... of | Madison County. |
* | 2d. Do. | Robert Breckenridge... | Jefferson County. |
3d. Do. | John Caldwell... | Christian County | |
4th. Do. | Henry Lee... | Mason County | |
5th. Do. | Robert Johnson... | Scott County. | |
North Carolina | 1st. Division | John Skinner of | Perquimans Cty. |
2d. Do. | Spyres Singleton... | New Bern | |
* | 3d. Do. | Joseph John Williams... | Halifax Cty. |
4th. Do. | Absalom Fatom... | Hillsborough | |
5th. Do. | Thomas Henderson... | Rockingham Cty. | |
6th. Do. | Wallace Alexander... | Lincoln Cty. | |
7th. Do. | Joseph Dixon... | Duplin Cty. | |
Tennessee | 1st. Division | Hugh Nelson of | Greene County |
* | 2d do. | James White... | Knox County |
3d. do. | James Winchester... | Sumner County | |
South Carolina* | 1st. Division. | Arnoldus Vanderhorst of | Charleston |
2d. Do. | John Chesnut... | Camden | |
3d. Do. | (Genl.) Robert Anderson ... | ||
4th. Do. | William Anderson... | Edgfield | |
5th. Do. | Stephen Elliott... | Beaufort | |
Georgia | 1st. Division. | James Powell of | Liberty County |
* | 2d. Do. | Jared Irwin... | Washington Cty. |
3d. Do. | Benjamin Taliaferro. | Wilkes County |
John Adams
DNA: RG 46—Records of the U.S. Senate.